Kosztorys ofertowy

Kolejny rodzaj kosztorysu  

Po kosztorysie inwestorskim o którym pisałem ostatnio pora omówić kosztorys ofertowy.   

Jak sama nazwa wskazuje jego głównym celem jest możliwość przedstawienia go jako ofertę. Wycena oparta na takim kosztorysie zostanie potraktowana jako cena przetargowa. 

Przedsiębiorstwa startujące w przetargach musza wykonać tego typu wyceny metodą szczegółową, ponieważ cena jaką zaprezentują na przetargu musi być możliwie jak najdokładniejsza. Nie sztuką jest wygrać przetarg, ale potem jeszcze wykonać inwestycję za cenę, do której się zobowiązaliśmy. 

Aby stworzyć dokładny kosztorys ofertowy, kosztorysant raczej nie będzie korzystał z wydawanych kwartalnie baz cenowych, ale sam lub zadzwoni do dostawcy czy hurtownika z pytaniem o cenę materiału. Pozwoli mu to na negocjacje ze sprzedawcą, który być może zaoferuje mu niższą cenę zakupu niż będą miały inne firmy startujące w przetargu. 

Ponadto w kosztorysie ofertowych każda firma według własnych ustaleń i możliwości reguluje wartości kosztów pośrednich czy narzutów. Różnice w tych wartościach też mają niebagatelny wpływ na ostateczną cenę materiałów.