Ustalenie ceny

Funkcje kosztorysu – ustalenie ceny

 

W poprzednim wpisie opisałem szacunkową funkcję kosztorysu, służącą do oszacowania kosztów przyszłej inwestycji. O takich kosztorysach mówi się, że są inwestorskie. 

Dziś zajmiemy się kosztorysem, który ma za zadanie ustalić dokładną cenę inwestycji. Jest to tak zwany kosztorys ofertowy. Ofertowy, bo najczęściej służy wykonawcom do ustalenia ceny, jaką mogą przedstawić w ofercie inwestorowi. 

Tego typu kosztorys musi być dokładny i szczegółowy. Wykonawca nie może sobie pozwolić na niedokładne oszacowanie kosztów. Pamiętacie historie z placów budowy polskich autostrad? Źle wyliczone koszty doprowadziły na skraj bankructwa sporą gromadę polskich firm budowlanych. Inna sprawą był fakt, że często firmy te z pełną świadomością zaniżały swoje oferty, byle tylko wygrać przetarg. Ale to już zupełnie inna historia. 

Kosztorys ofertowy tworzy się więc metodą szczegółową, która jest ok 10-15% dokładniejsza od metody uproszczonej, używanej przy kosztorysach inwestorskich.   

Jest jeszcze jedna sytuacja w której możemy wykorzystać kosztorys do ustalenia ceny. Otóż gdy w trakcie budowy wychodzi na jaw czynnik, zmieniający plany. Np. niewybuch z czasów wojny albo ślady archeologiczne wymagające przeprowadzenia badań naukowych. Takie czynniki wcześniej nieznane ani inwestorowi, ani wykonawcy powodują wydłużenie prac, mogą wymagać zmiany techniki budowlanej itp., a przede wszystkim powodują zmianę kosztów. I dlatego potrzebny jest kosztorys zamienny.